Musela jsem se 3x po sobě otrávit, abych změnila stravovací návyky

Musela jsem se 3x po sobě otrávit, abych změnila stravovací návyky

Píše se 5. Červenec 2019, místo Rišikéš. Je půl desátý večer. V břiše se mi rozpíná vzduch. Cítím se jako přefouknutý balón. „S takovou brzy prasknu,“ pomyslím si a dovolím si trošku zpanikařit. Jsem tak plná vzduchu, že bránice nemá prostor kam se víc roztáhnout a lapu po dechu. „Haha, dobře ti tak Lucie!“ ušklíbnu se na sebe do zrcadla zatímco si lámu hlavu, jak se z týhle prekérní situace vylížu. „Že by vážně došlo na nejhorší – rišikéšská nemocnice?“ bože, jen to ne! přemýšlej líp…

Myšlenkový pochody studentky ajurvédy

Vzduch je element, který je potřeba stlačit dolů, a k tomu potřebuješ slanou chuť přeci. Střeva hlásí zácpu a žaludek je přeplněn nestráveninou. Ok, tak to chce Šatkarmu – Vyaghra kriya (techniku známou také jako Anna Vaman Dhauti), ta by mi měla pomoci uvolnit ten nahromaděný tlak. Z posledních sil scházím schody dolů do kuchyně a stavím vodu na plotnu. Mezi varem, ještě zvládám, z pola dechu konverzaci s „indickou mámou“ (Dipou) a snažím se jí vysvětlit, co se ve mě zrovna odehrává.

Vata element je kombinací elementu éteru a vzduchu

„Lucie, proboha proč si nezajdeš k lékaři, už si užila nějakou medicínu?“– neboj „mami“ mám to pod kontrolou, jsem přece sama sobě lékařem, hihi. Vyzvracím se a bude to fajn, slaná voda mi s tím pomůže…rozhodně víc než panika 🙂

Upřímně, tohle není moje první lapálie. Za posledních 8 dní se mi podařilo neuvěřitelné – témeř 3 krát po sobě se otrávit jídlem. Vážně, nekecám…

A důvod?

Že by jídlo pro potěchu smyslů? Nevhodná kombinace potravin? Jídlo pozdě večer? Ignorace tělesné konstituce? Disrespekt k tělu a tomu jak přirozeně funguje? Ano, ano, ano…porušila jsem morální kodex jogína číslo jedna Ahimsa (zásadu nenásilí). Chovala jsem se k sobě s neúctou a spáchala násilný čin sama na sobě. Přiznávám se, jsem vinná a platím za to nejvyšší hodnotu – svým zdravím.

Kocovina z jídla je možná

My češi říkáme do třetice všeho dobrého i zlého, a tak jsem v tom násilí pokračovala. Hned pár dní na to, jsem své oslabené trávení vystavila další výzvě – oslavě prvního výročí otevření jógašaly Ekam.

V Rišikéši se ti často nestane, že se na oslavě zpiješ do němoty – je to totiž horské město v oblasti Himalájů, kde protéká řeka Ganga ji (rozuměj posvátné), který ještě odolává těmhle světskejm zábavám. Takže tady když se něco slaví, tak se jí a jí se hodně. Tak moc, že se jednoduše přežereš a druhej den je ti skoro stejně tak zle, jako bys celej večer propila…

Dáš si ještě? 

Takže do třetice na zdraví! Nejdřív 3 kousky dortu, kterej je témeř samá šlehačka. I přes vzdor, že večeřet v 8 PM rozhodně nebudu,  jsem dostala kázání od Inda, že bych teda rozhodně měla zmenežovat kapacitu svého žaludku a najít v něm prostor pro večeři, neb nejíst by bylo neslušné a lidé si budou šuškat, že tý bílý holce snad nechutná…

Aniž bych o tom sálo dlouze přemýšlela a stála si za svým, dala jsem Harmindrovi za pravdu. Ve jménu společenské slušnosti jsem porušila svůj stravovací režim a nandala si na tác paneer, poori a kheer (rýžovo-mléčný dezert). Pěkně těžká večeře. Pořádně jsem to ani nedožvýkala, kvapem se rozloučila a hurá letím do kina na Kabíra…

Budíček!

Vstávat Lucie, je 5:00 ráno. Probouzím se s bolestí v oblasti jater, překyseleným žaludkem a ukrutnou bolestí hlavy. Už v tom zase lítám. Naštěstí vím, co (ne)mám dělat. Potichu se slaním do kuchyně tak, abych nevzbudila rodinu a vařím si záchranný drink – litr a půl vlažné vody s himalájskou solí a pěkně se vším ven. Cítím obrovskou úlevu – Anna Vaman Dhauti funguje vážně spolehlivě. Celý den se témeř nehnu z postele, a to i přesto, že se z kuchyně line čerstvá vůně čapátí. Je mi zle a jídlo nemůžu ani cítit.

Ležím a přemýšlím:,, Jak se dám zase do pořádku?‘‘

Takra je odpověď na problém s trávením

Ještě, že jsem před pár dny proseděla pár hodin v Gayatri knihkupectví a zapamatovala sis ayurvédský recept, jak přeprogramovat trávení při problémech se vstřebáváním, to se mi teď vážně hodí, díky..

Googluju, co je to takra a jak ji doma připravit. Druhý den ráno strategicky užiju tu trochu získané energie přes noc na přesun do místního Arora Organic storu. Kupuju 4 čerstvý jogurty (dahi), římský kmín (jeera), čerstvý zázvor a asafoetida (hing). Ploužím se zpátky. Jeden kelímek jogurtu hodím do mixéru a k tomu stejný množství převařený vody o pokojový teplotě, přidám půl kávový lžičky římskýho kmínu, špetku nastrouhaného zázvoru a asafoetida. Mixuju to po několik minut.

Podle ajurvédy Takra vyřeší problém s trávením a nevstřebáváním živin

Drink připomínající tekutější lassí se vejde do dvou průměrnejch sklenic. Každý doušek napřed povaluji v ústech, až pak polykám.

Není to zrovna můj šálek čaje a občas mě moje mysl nutí přemýšlet nad tím, jak asi bude vypadat moje kůže na obličeji, když budu 2-3krát denně po tři dny pít tenhle mléčný ajurvédský zázrak.

„Pryč s tím!“ tuhle myšlenku ihned zahazuju. Má víra v staré učení ajurvédské je silnější než proměnlivá mysl, takže to prostě zafunguje!

Uff…cítím se vážně slabá.  Téměř nemám sílu na to, abych medicínu dopila.

Indická máma na mě zpravoboku tlačí: „Začni něco jíst, shodila jsi všechno, co jsi tady nabrala. “

Dám jí za pravdu: ,,Jenže to chce čas Dipo a přece něco jím“ tedy piju takru alias Divine healer. Moc jí ta odpověď neuspokojuje. Nicméně, je tu den třetí a upřímně? nemám chuť takru pít znova. Její chuť mi začíná lézt krkem. Jenže, je to poslední den a tak to přeci nevzdám, že jo!

Tohle není jen o přeprogramování trávení, tohle je výzkumný experiment a jedinečná příležitost na sobě otestovat, zda takra vůbec funguje, a tak ti teda Živote pěkně děkuji za tuhle (ne)šťastnou střevní příhodu…Ámen.

Po 3 dnech na takře přecházím na kitchari a obědový čaj

Po takovým detoxu je potřeba opět začít jíst a to správně – z lehka. Proto se dál řídím ajurvédskou kuchařkou Ayurvedic Cooking for Self-healing od manželů Usha a Dr. Vasant Lad, kde se dočítám o principu a zásadách stravování, a taky nacházím fajn recept, jak uvařit kitchari na míru své konstituci – Vata. Skvělý!

Tip! Chceš zjistit svou tělesnou konstituci dóša? Klikni a otestuj se tady.

Druhý den, celá natěšená valím do sámošky pro pytlík basmati rýže a yellow split mungo dálu. Následující 3 dny budu jíst jen kitchari. Jupííí! Konečně pořádný jídlo. Spolu s kitchari si taky buduju novej návyk – obědový čaj, který podpoří trávicí oheň – na 1 šálek přijde půl lžičky římskýho kmínu, půl lžičky semínek koriandru a půl lžičky semínek fenyklu. Směs koření zelejvám horkou vodou a nechám asi tak 5 minut odstát.

Mezi tím mi papiňák hlásí: ,, Kitchari je hotový!“ – servíruju ho na tác, k němu půlku limety, černou sůl a usedám k jídlu.

Mantra před jídlem prostě má sílu 

Vzpomínám si, že sem někde na začátku ajurvédský kuchařky viděla mantru (meal time prayer), kterou když před jídlem zapěju, tak mě ve svý podstatě ochrání předtím, aby se dovnitř mýho těla vstřebaly jakékoliv nečistoty. Hmm, no, za zkoušku nic nedám, ve vibracích manter je přece síla, že jo? Z hluboka se nadechnu, začínám klasicky s ÓM a navazuji…

Annam Brahma Raso Vishnu, Pakto Devo Maheśarah Evam Jñātvā Tu Yo Bhunkte, Anna Dosho Na Lipyate. Óm Shan Shanti Shanti. 

Význam týhle mantry v překladu zní: Brahmá zastupuje kreativní energii v potravě. Višnú zastupuje vyživující energii potravy a Šiva zajištuje transformaci potravy v čisté vědomí.

Řádný žvýkání výrazně napomáhá procesu trávení

První sousto putuje do pusy. Přežvykuju s otevřenou pusou, se zavřenýma očima a v duchu si počítám do třiceti. Hlavně pořádně žvýkat, to je základní pravidlo. Během stolování se učím přisrkovat obědový čaj na podporu trávicího ohně (agni) i přesto, že jsem ješte před dvěma měsícema byla zarytě proti pití během jídla. Nesním víc než jednu hrst – podle ayurvédy je to množství tak akorád a i mě to dneska stačí.

Btw jsem tak zesláblá, že se nemusím nikterak přemlouvat. Jindy by mě můj chtíč přemlouval ať si naperu bachor a dám si i dezert…

Po jídle usedám do Vadžrásany (vajrasana), ta podpoří žaludek v trávení. Nastavuju si minutku na cca 7 minut. Sedím ani nedutám. Soustředím se na dech. Alarm hlásí, že je čas jít po jídle na 20-ti minutovou procházku a tak vyrážím do ulic sklepat dolů vzduch. Všímám si, jak se do mého těla nalévá čisté energie, cítím sílu a spolu s ní se proměňuje i má nálada. Slowly, slowly se cejtím líp. Děkuju bohu za to, že to funguje…říhnu si.

Návrat do kojeneckých let

Chuť římskýho kmínu už mi pěkně leze krkem, vážně nemám chuť jíst to podruhý. Celej tenhle proces mi připomíná návrat do kojeneckých let. Začala jsem s rozředěným jogurtem, popíjím pouze převařenou vodu a volně přecházím na rozvařenou stravu.

Cokoliv s ním a vypiju mnou spolehlivě prochází ven, zácpa už mě netrápí. Jedu striktně podle návodu, jak přeprogramovat trávení a po 3 dnech už vařím khitchari se zeleninou. V obličeji prý vypadám sklesle. Těhle 10 dní bylo vážně náročnejch. Pozitivní je, že akné se hojí dobře i přesto, že jsem držela dietu na mléčných výrobcích. To je vážně k nevíře…

 Jak moc si musíme ublížit, abychom se zastavili a konečně udělali něco jinak?

Musím přiznat, že změna stravovacích návyků je nejtěžší challenge, ke který jsem se ve svým životě vyzvala. Byli tu dokonce okamžiky, kdy jsem si myslela, že to v tý Indii vážně nezvládnu. Jídlo je tady neskutečným lákadlem a každý den je co ochutnat. Ty vůně, barvy… A pokud se k tomu přidá vyčerpání, stres, strach, emoční vypětí či vyvstanou nějaký problémy, jídlo se bežně stávalo první pomocí, jak si tu alespoň na chvíli zlepšit náladu…

Jenže, když je tvoje prakriti dóša převážně Váta a máš potíže s trávením, trpíš zácpou a tvoje tělo nevstřebává živiny (obtisknuté zuby na jazyku), tak máš 2 možnosti:

Můžete v tom zajetým životním stylu vesele pokračovat dál a dopracovat se témeř k sebevraždě/otravě jídlem (či závažné nemoci) a nebo si říct STOP, je čas na změnu a na pár dní se pro dobro těla kousnout, přeprogramovat trávení třeba právě s takrou a pozvolně změnit stravovací návyk, který sedí tvojí tělesný konstituci. Neb jak jedno krásné české přísloví říká: „Ve zdravém těle, zdravý duch.“

Pokud tě problematika trávení zajímá víc do hloubky, chtěla byste vědět o zásadách dobrého trávení, jak ho podpořit či přeprogramovat, napiš mi na osobne@luciestancova.cz

Namaste _/\_

Ôm Shanti, Shanti, Shanti.

Další články

Kičadi kaše z munga a rýže

V ajurvédě se kaše z munga a rýže nazývá kičadi. Snadno stravitelné, velmi chutné a výživné jídlo, které detoxifikuje celý organismus. Dodává tělu sílu a