Dá se vůbec překonat? Strach z poprvé sama do Indie

sama do Indie, jak překonat strach

Už jen při pouhém pomyšlení na to, že bys do Indie jela sama se ti svírá žaludek? Myslíš si, že tu se svou základní angličtinou nebudeš rozumět ani prd? Že potřebuješ několikaletou praxi, aby jsi kurz učitele jógy zvládla absolvovat fyzicky?

Tytéž pochybnosti jsou mi velmi důvěrně známy, sama jsem si tímle prošla a dle mého průzkumu obavy ze studia jógy v Indii svírají téměř každou z nás, ale pssst! Mám však dobrou zprávu. Ode dneška v tom nejste sami. Je čas to změnit a vytáhnout na světlo něco o čem se moc nemluví, co si nerady přiznáváme a raději schováváme. Sdílet jednoduchý postup, který mi pomohl překonat počáteční obavy. Návod se kterým strach (nejen) z cesty do Indie překonáš i Ty! 

Tak schválně, kolikrát ti strach zmařil plány? Stokrát? Tisíckrát? Kdo to ví? …mám dojem, že bych se v tomhle životě nedopočítala a to by mi měl zmařit další? No tak to teda nééé, prrr…

Můj příběh 

Pár dní na to, co jsem se definitivně rozhodla že kurz instruktora jógy absolvuji na stopro v Rishikeshi, začal ve mě hlodat pocit vnitřní nejistoty:,,A jéje, za měsíc a půl poletíš do Indie, kde budeš naprosto odkázána sama na sebe, to nemáš ani trochu strach?Hihi…“

Říkám si: ,,Hlavně klid Lucie, zastav a postav se odhodlaně čelem výzvě, přijmi ji tak jak je a řádně se na to připrav!“ Existují dvě možnosti: Můžeš se zbaběle otočit zády, hledat výmluvy proč do toho nejít a později litovat nebo se dneska vyzvat a něco nového se naučit, naučit se Jak se svým strachem vědomě pracovat. Co zvolíš?

Nejdříve si ale pojďme udělat jasno v tom,  co je strach vlastně zač, k čemu nám slouží, jak ho můžeme užívat ve svůj prospěch a dosahovat s ním svých cílu/snů.

Proč je dobré míti strach

Možná si myslíš, že strach je něco špatnýho, stydíš se za něj a bojíš se přiznat že strach máš. Uplně nejraději ze všeho bys ho zametla pěkně pod koberec a ‚hrdinsky‘ se tvářila jakože žádnej nemáš nebo bys chtěla řešení, jak se strachu jednou provždy zbavit…

Něco si tu vyjasníme hnedka zkraje. Tak, za prvý, strach má úplně každej i Arnold Swarzenegger, za druhý strach = instinkt je nám naprosto přirozený, vnitřní obranný mechanismus. Strach nám tedy pomáhá zvládat krizové (nebezpečné) situace, díky jeho existenci jsme schopni se plně soustředit se na to je zvládnout.  A tak se ptám:,,Ještě pořád se ho chceš strachu zbavovat?“ To by přece byla chyba. Zdá se mi moudřejší navázat s ním kontakt, osobně se lépe poznat a být si jeden druhému nejlepšími parťáky na cestě sebepoznání. Směle pojďme do toho.

Přiznej si, že máš strach a dej mu jméno 

Podívat se strachu do tváře, identifikovat ho je pro nás před cestou do Indie naprosto klíčové. Jak strach překonám? Dá-li se vůbec překonat, tak jak?“ – na pamět mi tenkrát přišla odpověď, bylo to jednoduché cvičení z kurzu, který jsem absolvovala loni v březnu. Sedla jsem si ke stolu, vzala tužku a papír, zavřela oči a v duchu se zeptala:,, Z čeho máš největší strach? Čeho se nejvíc bojíš? odpověď jsem si zapsala na papír a tím oficiálně dala svému strachu jméno. Nyní už jsme si nebyli cizí, věděla jsem přesně co je zač a s kým mám tu čest, jenže..

Proč z toho mám strach? Co by se mi tedy čistě teoreticky mohlo stát?  V tomhle kroku jsem pociťovala jistý ostych, věru není lehký přiznat si, že strach mám. Nachvilku se mě zmocnil až pocit trapnosti, a pak se to otočilo, něco ve mě se začlo nahlas smát. V závěru cvičení jsem přemýšlela nad tím,  jak konkrétně jednotlivým důsledkům předejít a našla řešení. Posléze se mi ulevilo a dostavil se pocit vnitřní sebejistoty. Ač to není dvakrát příjemné setkání, tohle je cesta jak překonat strach a spolu ruku v ruce překročit komfortní zónu jistoty.

Takhle jednoduše můžeš své strašáky identifikovat a překonat tak strach jednou provždy i TY. 

Neumím jógu, nezvládnu to fyzicky

Poznáváš se v tom? Tohle je jedna z nejčastějších obav, která holkám, ženám, ale i mužům brání v tom do Indie za studiem jógy vyjet. Je to velká škoda, že právě proto mnoho snů o józe končí nezdarem. Proto považuji za svou morální povinnost zbourat jeden velkej mýtus:

Pravdou je, že nemusíte denně cvičit měsíců či let a čekat na to AŽ budete na určitým levelu.

Poučená vlastní zkušeností ti mohu s pravdou na rtech říct, že s jógou nemusíš mít vůbec žádnou zkušenost a i přesto můžeš kurz instruktora jógy absolvovat ba dokonce úspěšně. Ptáš se jak je možné toho dosáhnout bez předchozí zkušenosti či s naprosto minimální znalostí?

Tady je má odpověď:

Jóga je dnes naprosto otevřená každému kdo má zájem na sobě pracovat. Důležitá je disciplína a silná motivace – chuť sebepoznávat se. Pokud o józe už něco víš, cvičíš doma, ve studiu nebo už dokonce učíš může to být pro tebe “výhoda“, ale rozhodně to není podmínka pro účast na kurzu učitele jógy. Během studia v Indii jsem velmi rychle pochopila, že západní vnímání, praktikování a celkové pojetí vlastně nemá s jogou téměř nic společného…

A i to je často jedním z 5 hlavních důvodů proč mnoho z nás v životě zatouží odjet do Indie studovat jógu přímo od zdroje, kde se nám dostane přesného výkladu, kde pronikneme do podstaty skrze vlastní zkušenost a poznáme pravý spirit jógy. Mám pravdu?

Neumím dost dobře anglicky na to, abych kurz v cizím jazyce zvládla

Možná to nevíš, ale v Indii je úředním jazykem angličtina. Anglicky tu mluví snad každej, pokecáš si i s taxikářem.  Co se lektorů týče, všichni umí plynule anglicky a mají snahu se s tebou domluvit a to jakkkoliv – rukama, nohama nebo s Google Babou. Zkrátka ať jsou tvoje znalosti angličtiny sebezákladnější, domluvíš se, budeš-li to opravdu chtít. Tím jsem si jistá!

Uvedu krátkej příklad ze sprnového kurzu:

Ve skupině semnou byla 55 letá španělka Alma, a ta nedokázala poskládat anglickou větu a ještě to kombinovala dohromady se španělštinou. Nejen že jsme se s ní vždy domluvili, ale absolvovala z nás nejlíp. Jak?

Během kurzu instruktora jógy se naučíš, že neexistuje nic, co bys nezvládla. Je to pouze o limitech vlastní mysli a ty se během kurzu učitele jógy v Indii změní, změní k lepšímu. Ba dokonce podle vědeckých průzkumů slova dělají pouhých 7% komunikace a více než 55% je řeč těla. Na kurzu učitele jógy se tento fakt krásně manifestuje. Abych nezapomněla, jóga není tak docela o používání slov. Jóga tě učí stávat se vědomým pozorovatelem, nořit se do sebe, nořit se do ticha a naslouchat vnitřnímu hlasu, učit se rozumět neverbálnímu jazyku svého těla.

Už věříš, že to zvládneš levou zadní i Ty? 

Nebo v tobě ještě hlodají nějaké pochybnosti. Ráda je z tvý hlavy vymetu. Nechceš o svém strachu psát dolu do komentáře? Tak mi napiš email: osobne@luciestancova.cz. Více o dalších strašíš a jejich překonání píšu v připravované knize Jak na kurz učitele Indii.

Další články

čokoláda mandle datle zdravé mlsání bez cukru raw

Jednoduché zdravé mlsání bez cukru

Hledáš zdravou alternativu mlsání bez přidaného cukru? Tady je rychlý recept na takové zdravejší snickers řezy z pěti ingrediencí. Energetická bomba. Pozor, silně návykové. Na

Kičadi kaše z munga a rýže

V ajurvédě se kaše z munga a rýže nazývá kičadi. Snadno stravitelné, velmi chutné a výživné jídlo, které detoxifikuje celý organismus. Dodává tělu sílu a