9 technik pro prevenci, duševní a fyzickou pohodu, které se mi nejvíce osvědčily

techniky prevence zdraví, duševní a fyzické pohody

Vyzkoušela jsem jich za ty léta hodně. Ty nejúčinnější (pro mě) dělám dodnes a jsou součástí mé každodenní rutiny už roky, některé v rámci potřeb upravuji nebo něco nového přidám. Těžko si běz nich představit svůj (tý)den. Tělo je tak miluje, že si o ně samo říká. Když je nedostane, pocítím to ještě tentýž den. Dvakrát si rozmyslím, zda-li se na to příště vyprdnu. Přesto, existují dny nebo období, kdy jsme s tělem na stejný vlně a prdíme na to společně a je nám v tom fajn. 😀

No a jaké že to techniky pro prevenci, duševní a fyzickou pohodu se mi osvědčily nejvíce?

1/ Dechová cvičení

Plný jógový dech mi krásně uvolní a srovná páteř.

Dech do hrudníku stimuluje srdce, uvolňuje smutek a negativní emoce.

Dech do břicha masíruje orgány v dutině břišní, zbavuje mě trávicích problémů, celkově mi pomáhá cítit harmonii a svým způsobem mě uzemňuje.

2/ Očistné techniky

Jazyk čistím jako první měděnou škrabkou. Pak dutinu ústní sezamovým olejem. To, vše ještě předtím než si vyčistím zuby. Nos proplachuji teplou slanou vodou Jala Néti a dočišťuju Kapalbhati.

Sezónně čistím nos gumovou hadičkou Sutra Néti. Střeva slanou vodou Šankaprakšalána.

Dle potřeby na lačno žaludek slanou vodou s následným vědomím vyzvrácením Vaman Dhauti.

3/ Přerušovaný půst (PP)

Považuju za životně důležité mít jasně vyhrazný čas na jídlo. Dost často se stává, že zapomeneme nebo něco rychle zhltneme. Já mám nastavený budík na jídlo po 5 hodinách. Někdy se stane, že hlad prostě nemám, a tak vynechám – většinou večeři nebo snídani. Nejvíc mi zatím svědčí PP 14/10.

4/ Brahmamuhurta

Vstávaní před východem Slunce ( nejpozději však 6:00 ráno )mi pomohlo se spoustou zdravotních problémů. Především od zácpy.

Brahmamuhurta pomáhá cítit se po celý den tak nějak více uvolněně, zlepšuje náladu. Snižuje úzkostné stavy. Chutě na sladké a jiné dobíječe energie. Díky tomu, že vstanu dřív získávám to nejcenější – kvalitní čas pro sebe než naskočím do pracovního kola. Mnohem méně pak pospíchám. Jsem méně ve stresu. Mám více energie a chuti do života. Celkově mi to pomohlo srovnat si biorytmus s přirozeným rytmem přírody. Tedy být více v rovnováze a pociťovat harmonii.

5/ Asána jóga

Žádná akrobacie, prostě jen jednoduché za to účinné cviky, které protáhnou a rozhejbou tělo po ránu nebo na konci pracovního dne. Doporučuju podceňovanou Pawanmuktasana serii 1 a 2. A pozdrav Měsíci. Jinak se nechávám spíš vést intuicí, tělo si samo řekne, co potřebuje za pohyb, stačí mu dát prostor se hejbat.

6/ Intuitivní tanec

Pustím si hudbu dle akuální nálady. Zavřu oči. Tělo nechám reagovat na hudbu. Chce to ze začátku cvik dovolit si do toho nezasahovat nějakými naučenými styly pohybu. Tančím dokud mě to baví a pak spočinu v šavasaně.

7/ Mantra jóga

Rozvibruje celé tělo až na úrovni buněk a krásně uvolní. Pozitivně naladí. Obnovuje schopnost soustředit se. Zpřítomňuje. Posiluje hlasivky. Celkově je mantra jóga příjemná forma meditace, o který píšu více do detailu v článu Mantra – zdravá strava pro roztěkanou mysl.

8/ TRE – Metoda uvolňování traumatu od Davida Berceli

Technika se kterou tělo uvolníš od nahromaděného stresu a starých traumat z minulosti s pomocí přirozeného ochranného systému – třesením. Třes se dá navodit bezpečně z pohodlí domova. Není třeba navštěvovat terapeuta a nořit se do nepříjemných témat. Stačí pořídit knihu.

Dáváš-li přednost technikám přes tělo, bude se ti to líbit. 7 cviků, který zaberou asi 15-30 minut času. 1 měsíc se doporučuje opakovat cvičení ob den. Pak 2x týdně. Schopnost se opět roztřást a dovolit si třes prožít se v tobě opět probudí. Taky život ve spodní části těla (kterou většinou máme zatuhlou, chladnější) a s ním energie kundalini – had spící na základně páteře, který během třesu rozvlní až k hlavě.

9/ Vědomě jíst

Tuhle techniku jsem ocenila až v moment, kdy jsem se 3x po sobě otrávila jídlem, a musela se stravou začít od znovu jako novorozeně. Na jídlo jsem se naučila vyhradit si nerušených 15-20 minut. Každé sousto důkladně přežvýkám na kašičku, až pak polykám. Příbory s každým soustem pokládám na talíř, abych neměla tendence cpát se dalším soustem dřív než to předchozí sežvýkám. Nerozptyluju se díváním na obrazovku. Jím-li ve skupince snažím se do konverzace, co nejméně zapojovat. Netelefonuju u jídla.

Žaludek to velmi ocení. Nemá zuby. Trávení se tak výraně zlepšilo. Málo kdy se stane, že se přejím. Po jídle mě přestala honit mlsná. Zlepšil se stav kůže. Netrápí mne zácpa.

Inspiroval tě článek?

Sdílej ho dál na svých sociálních sítích. Chceš-li techniky na míru svým potřebám, napiš si o individuální konzultaci.

Další články

Kičadi kaše z munga a rýže

V ajurvédě se kaše z munga a rýže nazývá kičadi. Snadno stravitelné, velmi chutné a výživné jídlo, které detoxifikuje celý organismus. Dodává tělu sílu a