Mantra – zdravá strava pro roztěkanou mysl

Mantra yoga

Po letech praxe sem došla k závěru, že Mantra jóga je jediná sádhana při níž nemyslím na nic jiného, tedy se plně soustředím. Považuji ji proto za jednu z nejmocnějších technik meditace. Pro většinu lidí je zpívání manter velmi příjemně strávený čas, narozdíl od klasického meditování na zadku a soustředění se na dech, při kterém se často stává, že nás z přítomného okamžiku vyruší nějaká ta myšlenka nebo bolest zad.

Co je to Mantra?

Slovo Mantra je kombinace dvou odlišných sanskrtských slov.

MAN – mysl

TRA – osvobodit

“Mananāt trāyatē iti mantrah”  definice slova Mantra ze sanskrtu, volně přeloženo Mantra je to, co osvobozuje naši mysl.

Osvobozuje mysl od čeho? Od zbytečných myšlenek. Myšlenky totiž nejsou dobré. Proč?

Jsou nestálé. Skáčou jedna za druhou. Proměňují se. Nevydrží.

A přesto se myšlenek chytáme. Rozvádíme je do neskutečných scénářů, coby kdyby… Prožíváme častokrát znovu a znovu to, co se stalo v minulosti, jako by se to dělo právě teď se všemi těmi pocity a bolestmi a cítíme se pak pod psa. Nebo naopak přemýšlíme nad tím, co se náhodou může stát v budoucnu a úplně zbytečně se připravujeme na něco, co se pak odehraje úplně jinak…

Overthinking

Všimla jsem si u sebe, že nadměrné přemýšlení nad budoucností vede k úzkostem. To nad minulostí do ponurých až depresivních nálad. Často se stává, že děláme nějakou činnost např. nastupujeme do autobusu a zároveň u toho přemýšlíme nad něčím, co vůbec nesouvisí s tím, co aktuálně děláme. Můžeme si tak dokonce ublížit.

Kolikrát jsem se tak praštila do hlavy v autobuse nebo nakopla do palce na procházce, jen proto, že jsem místo soustředěné chůze, přemýšlela nad tím, co se odehrálo před týdnem. Je ti to povědomé?

Z dlouhodobého hlediska nadměrné přemýšlení postupně ničí naše zdraví, a nejen to mentální, později také fyzické. Ničí taky naše pracovní úsilí – často děláme chyby v moment, kdy se naše mysl upne k nějaké myšlence, kterou začne během pracovní doby rozvíjet.

Naše vztahy tím také trpí. Jak? Přemýšlíme-li nad něčím, vypadáme jakobychom byli někdě jinde (duchem nepřítomni) a druhá osoba nás vnímá pouze jako fyzickou schránku, která mu nevěnuje plnou pozornost, neposlouchá a tím ji zraňujeme – himsá násilí, porušujeme princip ahimsá nenásilí.

Smysl a cíl Mantry

Zaměření pozornosti na jednu jedinou věc, a to zvuk. Jedna myšlenka v hlavě rovná se koncentrace, soustředěnost. A to je pravá kvalita mysli. Cílem je jak jsme si řekli už na začátku, osvobodit mysl od zbytečných myšlenek.

Co je Mantra Yoga

Spojení mysli, těla, duše v jeden propojený celek skrze zvuk.

2 druhy manter

Beej Mantra – jednoslabičná někdy více slabičné zvuky, semínka nesoucí esenci – život. Zasadíme-li semínko do mysli, můžeme se těšit na ovoce té mantry – propojení s božskou podstatou. Patří sem např. ÓM, čakra mantry, mantra jež se zpívá při pozdravu Slunci/ Měsíci.

Prathna Mantra – modlitba, smyslem je zpívat ji např. očistná mantra před jídlem, Ganéša Mantra, Gayatri Mantra a mnohé další…

Mantra ÓM, neboli AUM

Říká se, že když byl Velký třesk, zvuk který ho doprovázel zněl právě jako ona mantra Óm. Proto je ÓM prvním univesálním zvukem, který symbolicky reprezentuje lastura – Conch shell, která se používá v Indii jako hudební nástroj.

Óm mantra se však nezpívá, tak jak ji čteme. Óm je totiž tvořeno třemi slabikami AUM. Co jednotlivé slabiky znamenají?

A – AKARA při níž se soustředíme na Manipura čakru v oblasti solar plexu, zvuk vychází z pupíku.

U – UKARA při níž se soustředíme na Anahata čakru v oblasti srdce, zvuk vychází ze srdce.

M – MAKARA při níž se soustředíme na Vishuddhi čakru v oblasti krku, zvuk vychází z hlasivek.

Jak zpívat Mantru Óm?

Existují dvě možnosti. Začátečnická a pokročilá.

Na začátku zpíváme AUM ve třech segmentech v poměru 1:1:2. Délka zvuku každé jednotlivé slabiky závisí na tvém výdechu. Pokud je délka výdechu např. 8 sekund, tak délka zvuku A je 2 sekundy, zvuk U taky 2 sekundy a zvuk M je nejdelší, tedy 4 sekundy.

Mantra je meditace

Doporučuju najíst si místo, ideálně v přírodě nebo někde u doma, kde se cítíš dobře a kam si vždy zasedneš k vlastní praxi (sadhana). Zkus po dobu jednoho měsíce praktikovat Mantru ÓM každý den 20 minut. Postupně den za dnem ucítíš účinky mantry na vlastní tělo, mysl i duševní stav. Zapisuj si je.

S tím jak si postupně vybuduješ praxi, budeš schopna zpívat AUM z oblasti solar plexu. Praxí si pak uvědomíš, že ÓM je prostě jen vibrace, které ani nemusíš rozumět, přesto má sílu spojit Jivátma s Paramátma.

Na vrcholu zpívání mantry se subjekt a objekt spojí v jedno, a celá tvá bytost je prostoupena božstvím.

“Those who know AUM as the Self become the Self; truly they become the Self.“

– Mandukya Upanishad

Chceš se naučit čántovat mantru ÓM a další mantry pod vedením zkušeného lektora?

Sleduj nejbližší akce v kalendáři, kde si můžeš rovnou rezervovat svoje místo. Během teplých nedeštivých dní mantrujeme v přírodě, u řeky Berounky, a to za dobrovolný karmický příspěvek 108 Kč. Pro individuální lekce piš na e-mail na osobne@luciestancova.cz.

Další články

čokoláda mandle datle zdravé mlsání bez cukru raw

Jednoduché zdravé mlsání bez cukru

Hledáš zdravou alternativu mlsání bez přidaného cukru? Tady je rychlý recept na takové zdravejší snickers řezy z pěti ingrediencí. Energetická bomba. Pozor, silně návykové. Na

Kičadi kaše z munga a rýže

V ajurvédě se kaše z munga a rýže nazývá kičadi. Snadno stravitelné, velmi chutné a výživné jídlo, které detoxifikuje celý organismus. Dodává tělu sílu a