Uznání diplomu ze zahraničí Indie

žádost o uznání diplomu ze zahraničí indie

Absolvovala jsi kurz jógy pro instruktory v Indii a chceš si nechat uznat vzdělání ze zahraničí, abys mohla jógu oficiálně učit či si otevřít jóga studio? Vše, co potřebuješ vědět o nostrifikaci.

V roce 2018 jsem absolvovala certifikovaný 200-h RYT (Registred yoga teacher) kurz v Indii. Ač jsem původně nezamýšlela, že budu v ČR učit, po 4 letech vlastní praxe, jsem se dospěla do bodu, že je načase přestat se sólo cvičením jógy, a začít ji sdílet s druhými.

Apostila a jak ji získat

Aby ti Ministerstvo průmyslu a obchodu ČR uznalo diplom ze zahraničí pro potřeby podnikání či zaměstnání, je potřeba certifikát opatřit apostilou. Co to je? Apostila je notářské ověření pravosti dokumentu, v tomhle případě diplomu/certifikátu. Získáš ho tak, že originální certifikát pošleš do Indie do příslušné notářské společnosti v Delhi a oni zajistí, vše potřebné a pošlou ti DHLkem potvrzený certifikát zpět.

Pokud jsi si certifikát zalaminovala stejně jako já, není to překážka pro získání apostily. Indičtí úředníci si s tím hravě poradí a zadní stranu bezpečně odlepí, na ni pak natisknou příslušná razítka, nalepí nálepku atd.

Celý proces získání apostily trvá necelý měsíc. Cca 10 dní, než cenné psaní dorazí do Indie, a pak cca 10 dní než to projde přes všechny úředníky a certifikát dorazí zpět do tvých rukou.

Doporučení na mnou ověřenou kancelář se sídlem v ČR, která ti apostilu zařídí najdeš v připravované knize Jak na kurz lektora jógy v Indii.

Uznání odborné kvalifikace

Další fází k uznání zahraničního certifikátu je podání žádosti o Uznání odborné kvalifikace. Aby ti vzdělání ze zahraničí ministerstvo v ČR uznalo, k žádosti potřebuješ doložit:

  • Certifikát, diplom či osvědčení o rekvalifikaci
  • Popis a rozsah studia
  • Výpis z Rejstříku trestů (nepovinné)
  • Kopii občanského průkazu
  • Potvrzení uznávacího orgánu země původu o odborné kvalifikaci žadatele (apostila)
  • Potvrzení o zaplacení správního poplatku (stačí výpis z bankovního účtu)

A poslat vše na adresu Ministerstvo průmyslu a obchodu, Na Františku 32, 110 15, Praha 1 poštou a nebo přes datovou schránku bxtaaw4. Pokud tápeš, jak žádost vyplnit, přesný postup najdeš již brzy v knize.

Úředníci maj ze zákona 30 dní na odpověď. Pokud žádost o uznání odborné kvalifikace pošleš elektronicky přes datovku, očekávej, že ti vyjádření z ministerstva přijde fyzicky na poštu doporučeně.

Vázaná živnost

Máš už aktivní živnostenské oprávnění? V tom případě bude stačit, když si k němu přidáš vázanou činnost na POSKYTOVÁNÍ TĚLOVÝCHOVNÝCH A SPORTOVNÍCH SLUŽEB V OBLASTI JÓGY.

Doložíš certifikát, nostrifikaci a výpis z Rejstříku trestů (skrze datovku ho získáš za pár minut z pohodlí domova a zdarma). Zaplatíš správní poplatek. Své živnostenské oprávnění můžeš také doplnit o PROVOZOVÁNÍ TĚLOVÝCHOVNÝCH A SPORTOVNÍCH ZAŘÍZENÍ A ORGANIZOVÁNÍ SPORTOVNÍ ČINNOSTI, která patří pod tzv. živnosti volné.

Nemáš-li ještě žádnou živnost

Tak se nech při vyplňování žádosti rovnou automaticky přihlásit na finančák a ohlaš živnost na sociálku a na zdravotní. Pokud pracuješ a platí za tebe socku a zdrávku zaměstnavatel, činnost ohlaš jako vedlejší. Pokud si platíš pojištení sama, tak jako hlavní činnost a nastav si v bankovnictví pravidelné platby za pojištění dle aktuální sazby.

Byl ti článek k užitku? Sdílej ho dál na sociálních sítí či s lidmi, o kterých víš, že by jim s uznáním diplomu ze zahraničí Indie mohl pomoci.

Další články

žádost o uznání diplomu ze zahraničí indie

Uznání diplomu ze zahraničí Indie

Absolvovala jsi kurz jógy pro instruktory v Indii a chceš si nechat uznat vzdělání ze zahraničí, abys mohla jógu oficiálně učit či si otevřít jóga

Můj příběh

Věřím, že pravdivé poznání sebe sama je podmínkou k dosažení udržitelného zdraví, spokojenosti a naplněného života.  Vím to proto, že potlačení vlastní autenticity mě kdysi stálo zdraví…