Uznání diplomu ze zahraničí Indie

žádost o uznání diplomu ze zahraničí indie

Absolvovala jsi kurz jógy pro instruktory v Indii a chceš si nechat uznat vzdělání ze zahraničí, abys mohla jógu oficiálně učit či si otevřít jóga studio? Vše, co potřebuješ vědět o nostrifikaci.

V roce 2018 jsem absolvovala certifikovaný 200-h RYT (Registred Yoga Teacher ) kurz v Indii. Ač jsem původně nezamýšlela, že budu v ČR učit, po 4 letech vlastní praxe, jsem se dospěla do bodu, že je načase přestat se sólo cvičením jógy, a začít ji sdílet s druhými.

Apostila a jak ji získat

Aby ti Ministerstvo průmyslu a obchodu ČR uznalo diplom ze zahraničí pro potřeby podnikání či zaměstnání, je potřeba certifikát opatřit apostilou. Co to je? Apostila je notářské ověření pravosti dokumentu, v našem případě diplomu/certifikátu. Získáš ho tak, že originální certifikát pošleš do Indie do příslušné notářské společnosti v Delhi a oni zajistí, vše potřebné a pošlou ti DHLkem potvrzený certifikát zpět.

Pokud jsi si certifikát zalaminovala stejně jako já, není to překážka pro získání apostily. Indičtí úředníci si s tím hravě poradí a zadní stranu bezpečně odlepí, na ni pak natisknou příslušná razítka, nalepí nálepku atd.

Celý proces získání apostily trvá necelý měsíc. Cca 10 dní, než cenné psaní dorazí do Indie, a pak cca 10 dní než to projde přes všechny úředníky a certifikát dorazí zpět do tvých rukou.

Doporučení na mnou ověřenou kancelář se sídlem v ČR, která ti apostilu zařídí najdeš v e-booku

Od apostily k vázané živnosti. Stejně tak tip, jak ušetřit více jak 1300 Kč na poštovném.

Uznání odborné kvalifikace

Další fází k uznání zahraničního certifikátu je podání žádosti o Uznání odborné kvalifikace. Aby ti vzdělání ze zahraničí ministerstvo v ČR uznalo, k žádosti potřebuješ doložit:

  • Certifikát, diplom či osvědčení o rekvalifikaci
  • Popis a rozsah studia
  • Výpis z Rejstříku trestů
  • Kopii občanského průkazu
  • Potvrzení uznávacího orgánu země původu o odborné kvalifikaci žadatele (apostila)
  • Potvrzení o zaplacení správního poplatku (stačí výpis z bankovního účtu)

A poslat vše na adresu Ministerstvo průmyslu a obchodu, Na Františku 32, 110 15, Praha 1 poštou a nebo přes datovou schránku bxtaaw4. Pokud tápeš v tom, jak žádost správně vyplnit a jak sepsat Popis a rozsah studia, přesný postup můžeš získat přihlášením zde.

Úředníci maj ze zákona 30 dní na odpověď. Pokud žádost o uznání odborné kvalifikace pošleš elektronicky přes datovku, očekávej, že ti vyjádření z ministerstva přijde fyzicky na poštu doporučeně.

Vázaná živnost

Zakládala jsi někdy v minulosti živnost? V tom případě by mělo stačit, když si k ní přidáš vázanou činnost na POSKYTOVÁNÍ TĚLOVÝCHOVNÝCH A SPORTOVNÍCH SLUŽEB V OBLASTI JÓGY.

Doložíš certifikát, nostrifikaci a úřednice to za tebe všechno sepíše. Zaplatíš správní poplatek, březen 2023 jsem platila 500 Kč. Když už tam budeš, tak si živnostenské oprávnění doplň o možnost PROVOZOVÁNÍ TĚLOVÝCHOVNÝCH A SPORTOVNÍCH ZAŘÍZENÍ A ORGANIZOVÁNÍ SPORTOVNÍ ČINNOSTI, která patří pod tzv. živnosti volné.

Nemáš-li ještě žádnou živnost

Kamarád platil 1000 Kč. A doporučuje: ,,Nech se při vyplňování žádosti rovnou automaticky přihlásit na finančák, ohlásit živnost na sociálku a na zdravotní. “ Pokud si zaměstnaná a platí za tebe socku a zdrávku zaměstnavatel, činnost ohlaš jako vedlejší. Pokud si OSVČ tj. platíš pojištení sama, tak živnost ohlaš jako hlavní činnost a rovnou si v internetovém bankovnictví nastav automatické pravidelné platby za pojištění dle aktuální sazby.

Byl ti článek k užitku? Sdílej ho dál na sociálních sítí či s lidmi, o kterých víš, že by jim s uznáním diplomu ze zahraničí Indie mohl pomoci. Chceš návod krok za krokem od Apostily k vázané živnosti? Přihlas se o něj zde.

Další články

čokoláda mandle datle zdravé mlsání bez cukru raw

Jednoduché zdravé mlsání bez cukru

Hledáš zdravou alternativu mlsání bez přidaného cukru? Tady je rychlý recept na takové zdravejší snickers řezy z pěti ingrediencí. Energetická bomba. Pozor, silně návykové. Na

Kičadi kaše z munga a rýže

V ajurvédě se kaše z munga a rýže nazývá kičadi. Snadno stravitelné, velmi chutné a výživné jídlo, které detoxifikuje celý organismus. Dodává tělu sílu a