Uznání diplomu ze zahraničí Indie

žádost o uznání diplomu ze zahraničí indie

Absolvovala jsi kurz jógy pro instruktory v Indii a chceš si nechat uznat vzdělání ze zahraničí, abys mohla jógu oficiálně učit či si otevřít jóga studio? Vše, co potřebuješ vědět o nostrifikaci.

V roce 2018 jsem absolvovala certifikovaný 200-h RYT (Registred yoga teacher) kurz v Indii. Ač jsem původně nezamýšlela, že budu v ČR učit, po 4 letech vlastní praxe, jsem se dospěla do bodu, že je načase přestat se sólo cvičením jógy, a začít ji sdílet s druhými.

Apostila a jak ji získat

Aby ti Ministerstvo průmyslu a obchodu ČR uznalo diplom ze zahraničí pro potřeby podnikání či zaměstnání, je potřeba certifikát opatřit apostilou. Co to je? Apostila je notářské ověření pravosti dokumentu, v tomhle případě diplomu/certifikátu. Získáš ho tak, že originální certifikát pošleš do Indie do příslušné notářské společnosti v Delhi a oni zajistí, vše potřebné a pošlou ti DHLkem potvrzený certifikát zpět.

Pokud jsi si certifikát zalaminovala stejně jako já, není to překážka pro získání apostily. Indičtí úředníci si s tím hravě poradí a zadní stranu bezpečně odlepí, na ni pak natisknou příslušná razítka, nalepí nálepku atd.

Celý proces získání apostily trvá necelý měsíc. Cca 10 dní, než cenné psaní dorazí do Indie, a pak cca 10 dní než to projde přes všechny úředníky a certifikát dorazí zpět do tvých rukou.

Doporučení na mnou ověřenou kancelář se sídlem v ČR, která ti apostilu zařídí najdeš v připravované knize Jak na kurz lektora jógy v Indii. Stejně tak tip, jak ušetřit více jak 1300 Kč na poštovném.

Uznání odborné kvalifikace

Další fází k uznání zahraničního certifikátu je podání žádosti o Uznání odborné kvalifikace. Aby ti vzdělání ze zahraničí ministerstvo v ČR uznalo, k žádosti potřebuješ doložit:

  • Certifikát, diplom či osvědčení o rekvalifikaci
  • Popis a rozsah studia
  • Výpis z Rejstříku trestů (nepovinné)
  • Kopii občanského průkazu
  • Potvrzení uznávacího orgánu země původu o odborné kvalifikaci žadatele (apostila)
  • Potvrzení o zaplacení správního poplatku (stačí výpis z bankovního účtu)

A poslat vše na adresu Ministerstvo průmyslu a obchodu, Na Františku 32, 110 15, Praha 1 poštou a nebo přes datovou schránku bxtaaw4. Pokud tápeš, jak žádost vyplnit, přesný postup najdeš již brzy v knize.

Úředníci maj ze zákona 30 dní na odpověď. Pokud žádost o uznání odborné kvalifikace pošleš elektronicky přes datovku, očekávej, že ti vyjádření z ministerstva přijde fyzicky na poštu doporučeně.

Vázaná živnost

Máš už aktivní živnostenské oprávnění? V tom případě bude stačit, když si k němu přidáš vázanou činnost na POSKYTOVÁNÍ TĚLOVÝCHOVNÝCH A SPORTOVNÍCH SLUŽEB V OBLASTI JÓGY.

Doložíš certifikát, nostrifikaci a úřednice to za tebe všechno sepíše. Zaplatíš správní poplatek, březen 2023 jsem platila 500 Kč. Když už tam budeš, tak si živnostenské oprávnění doplň možnost PROVOZOVÁNÍ TĚLOVÝCHOVNÝCH A SPORTOVNÍCH ZAŘÍZENÍ A ORGANIZOVÁNÍ SPORTOVNÍ ČINNOSTI, která patří pod tzv. živnosti volné.

Nemáš-li ještě žádnou živnost

Kamarád Pavel platil 1000 Kč. A doporučuje: ,,Nech se při vyplňování žádosti rovnou automaticky přihlásit na finančák, ohlásit živnost na sociálku a na zdravotní. “ Pokud si zaměstnaná a platí za tebe socku a zdrávku zaměstnavatel, činnost ohlaš jako vedlejší. Pokud si OSVČ tj. platíš pojištení sama, tak živnost ohlaš jako hlavní činnost a rovnou si v internetovém bankovnictví nastav automatické pravidelné platby za pojištění dle aktuální sazby.

Byl ti článek k užitku? Sdílej ho dál na sociálních sítí či s lidmi, o kterých víš, že by jim s uznáním diplomu ze zahraničí Indie mohl pomoci. Pokud máš nějaké otázky, komentuj nebo mě přímo kontaktuj na osobne@luciestancova.cz.

Další články

co tedy jist protizanetliva strava

Co teda jíst?

V článku Chceš se cítit lépe? Vynech tyto složky ze stravy jsem zmínila téměř všechno, co většina lidí jí téměř denně. Od Petry vyvstala otázka: